Pulsujące Pink Floyd

Już 10 lipca ukazało się długo wyczekiwane dwupłytowe wydawnictwo DVD Pink Floyd PULSE.

DVD "Pulse" Pink Floyd uwiecznia ostatnią w karierze zespołu trasę koncertową z 1994 roku. Nagranie zostało dokonane w londyńskim Earls Court, podczas jednej z 14 koncertowych nocy.

Dwupłytowe wydawnictwo to pełny zapis koncertu ze światowego tournee Division Bell, a także materiały bonusowe: rzadko spotykane ujęcia zza kulis i nigdy dotąd nie pokazywane dodatki. Pink Floyd to zespół, który łączy nowatorską, przełamującą schematy muzykę, ze wspaniałą oprawą wizualną stworzoną przez wieloletniego współpracownika Storma Thorgersona. Nagrania na DVD "Pulse" zostały zmiksowane w formacie 5.1 surround sound i po mistrzowsku zremasterowane przez Jamesa Guthrie. "Pulse" to magiczny zbiór wyjątkowej muzyki i nowej oprawy graficznej stworzonej przez Thorgersona.

Na DVD usłyszymy utwory wykonane przez Davida Gilmoura, Nicka Masona i Richarda Wrighta, znalazły się tu między innymi "Shine on You Crazy Diamond", "Another Brick in the Wall" (Part 2), "High Hopes" i "Learning to Fly". Druga płyta to po raz pierwszy zarejestrowane na żywo wykonanie albumu "The Dark Side Of The Moon". W oprawie wizualnej koncertu zobaczymy między innymi specjalne projekcje (screen films) prezentowane przez Pink Floyd podczas koncertów w latach siedemdziesiątych.

W lipcu 2006 ruszyła również wielka kampania sprzedażowa Pink Floyd, oferująca albumy z katalogu tego znakomitego zespołu w wyjątkowo korzystnych cenach.Weterani nagrywają na nowo "The Wall"

Szereg weteranów rocka podjęło się ponownego nagrania, ścieżka po ścieżce, legendarnego albumu grupy Pink Floyd "The Wall".

W czasie pracy nad krążkiem zatytułowanym "Back Against the Wall", który pojawi się 27 września 2005 roku, wzięli udział tacy muzycy, jak m.in.: Ian Anderson z grupy Jethro Tull, Robby Krieger z The Doors, Rick Wakeman z Yes, Steve Lukather z Toto, Adrian Belew z King Crimson. Producentem został Billy Sherwood, kolejny z członków formacji Yes. Natomiast głosu narratorowi płyty udzielił znakomity brytyjski aktor Malcolm Mcdowell.

Sherwood, producent płyty powiedział, iż "jest to najwyższy wyraz szacunku dla Pink Floyd, jakiego mogli się podjąć".Preisner i Możdżer na albumie lidera Pink Floyd

On An Island jest trzecim albumem Davida Gilmoura i jednocześnie pierwszym studyjnym nagraniem od czasu wielokrotnie platynowej płyty zespołu Pink Floyd The Division Bell, wydanej w 1994 roku.

"On An Island" to wyjątkowe muzyczne doświadczenie, które nie tylko jest porównywalne z najlepszymi dziełami zespołu Pink Floyd, ale również potwierdza, że jego wiodący gitarzysta i wokalista jest wybitnym artystą solowym.

Na albumie Gilmour w mistrzowski sposób łączy muzykę ludową, jazzową, orkiestralną i rockową, splatając te gatunki w spójną całość swoją liryczną grą na gitarze i charakterystycznym wokalem. Orkiestrację albumu powierzono wybitnemu polskiemu kompozytorowi Zbigniewowi Preisnerowi, w produkcji zaś uczestniczył Phil Manzanera (Roxy Music).

Płyta "On An Island" zawiera ogromną dawkę wirtuozerii dzięki plejadzie znakomitych artystów biorących udział w nagraniu. Na albumie usłyszymy między innymi Davida Crosby i Grahama Nasha (wokale), Roberta Wyatta (róg), Caroline Dale (wiolonczela), gościnnie na organach Hammond zagrał Richard Wright z Pink Floyd. W nagraniu albumu "On An Island" wziął również czołowy polski pianista jazzowy i kompozytor - Leszek Możdżer.

"On An Island" to kolekcja piosenek i utworów instrumentalnych, które zostały zaprezentowane podczas koncertów w London Festival Hall w 2002 roku. "To moje najlepsze i najbardziej osobiste dzieło," mówi Gilmour.

"Tworzenie go wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami było wspaniałym doświadczeniem !" Na płycie znalazło się w sumie dziesięć utworów, które zostały wyprodukowane przez Davida Gilmoura, Phila Manzanera i Chrisa Thomasa.

Kompozycje zostały napisane przez Gilmoura i Polly Samson, co stanowi kontynuację ich współpracy, która rozpoczęła się przy tworzeniu płyty "The Division Bell". "On An Island" to także debiut Gilmoura na saksofonie.

Tuż po premierze albumu David Gilmour wyruszy na tournee promujące płytę. Artysta odwiedzi między innymi Dortmund, Hamburg, Paryż, Amsterdam, Mediolan, Rzym i Londyn.

Premiera "On An Island" 6 marca 2006Złoty David Gilmour

On An Island-solowa płyta lidera i gitarzysty zespołu Pink Floyd, Davida Gilmoura dwa dni po premierze osiągnęła status Złotej Płyty w Polsce!

"On An Island" to wyjątkowe muzyczne doświadczenie, które nie tylko jest porównywalne z najlepszymi dziełami zespołu Pink Floyd, ale również potwierdza, że jego wiodący gitarzysta i wokalista jest wybitnym artystą solowym.

Na albumie Gilmour w mistrzowski sposób łączy muzykę ludową, jazzową, orkiestralną i rockową, splatając te gatunki w spójną całość swoją liryczną grą na gitarze i charakterystycznym wokalem.

Na płycie znalazło się w sumie dziesięć utworów, zarówno piosenek jak i kompozycji instrumentalnych, które zostały wyprodukowane przez Davida Gilmoura, Phila Manzanera i Chrisa Thomasa.

Utwory zostały napisane przez Gilmoura i Polly Samson, co stanowi kontynuację ich współpracy, która rozpoczęła się przy tworzeniu płyty "The Division Bell". "On An Island" to także debiut Gilmoura na saksofonie.Kosztowne Live 8

Koszty zorganizowania imprez Live 8 pochłonęły około 3/4 dochodów. Zysk z charytatywnych lipcowych koncertów, który przekazany zostanie na pomoc Afryce to 4,7 miliona dolarów. Tymczasem opłaty związane przygotowaniem przedsięwzięcia pochłonęły 14,6 miliona dolarów.

Przypomnijmy, że Live 8 było drugą edycją potężnej akcji dobroczynnej. Seria występów odbyła się 2 lipca m.in. w Londynie, Filadelfii, Rzymie, Paryżu, Berlinie, Tokio i Toronto. Na scenach pojawili się tacy artyści, jak Madonna, Pink Floyd, Coldplay, U2, Pet Shop Boys czy Elton John.Gilmour i najlepsza solówka na gitarze

Brytyjska stacja radiowa Planet Rock urządziła plebiscyt w, którym zapytała swoich słuchaczy o najlepsze solo gitarowe wszechczasów. Zwycięzcom okazał się David Gilmour z solówką znaną z utworu "Comfortably Numb"

W ostatnim czasie David zdobył także tytuł najlepszego gitarzysty marki Fender.

Pozostałymi zwycięzcami plebiscytu są m.in. Slash (Sweet Child O'Mine), Van Halen (Freebird), Mark Knopfler (Sultans of Swing), Martin Lancelot Barre (Aqualung), Joe Walsh & Don Felder (Hotel California), Ritchie Blackmore (Child In Time).

1500 tygodni "Dark Side of the Moon"
Płyta "Dark Side of the Moon" grupy Pink Floyd pobiła kolejny rekord. Album gości w zestawieniu Billboardu już przez 1500 tygodni.

Zestawienie Billboardu obejmuje 200 najchętniej kupowanych płyt w USA. Od momentu premiery w 1973 roku album "Dark Side of the Moon" znalazł się w zestawieniu przez 1500 tygodni. Aż do 1988 roku przez 736 tygodni krążek bez przerwy znajdował się na liście Billboardu. Od tego momentu wiele razy wypadał poza Top 200 i wracał na listę. W ostatnim zestawieniu osiągnął rekordową liczbę 1500 tygodni. - Pamiętam, że gdy skończyliśmy nagrywać wziąłem kopię do domu by żona mogła posłuchać - wspomina Roger Waters. - Gdy muzyka wybrzmiała moja żona rozpłakała się. Już wtedy wiedziałem, że to dzieło sztuki i że spodoba się ludziom.Pink Floyd: Rockowi mistrzowie
Grupa Pink Floyd wybrana została rockowym artystą wszech czasów.

Formacja, która reaktywowała się na potrzeby akcji Live 8, zwyciężyła w głosowaniu na najlepszego rockowego wykonawcę. Plebiscyt, w którym udział wzięło 58 tysięcy muzycznych entuzjastów, zorganizowała rozgłośnia "Planet Rock". Zespół Pink Floyd sprzedał około 200 milionów albumów. Top 10 najlepszych rockowych artystów: 1.Pink Floyd 2.Led Zeppelin 3.The Rolling Stones 4.The Who 5.AC/DC 6.U2 7.Guns N' Roses 8.Nirvana 9.Bon Jovi 10.Jimi HendrixNigdy więcej Pink Floyd
Fani Pink Floyd powinni przestać marzyć o reaktywacji ulubionego zespołu. David Gilmour w jednym z ostatnich wywiadów zapewniał, że grupa już nigdy nie zagra razem.

- Nadchodzi czas kiedy trzeba powiedzieć dosyć - mówi na łamach pisma "La Republica" muzyk. - Mam 60 lat i szczerze mówiąc nie za bardzo chce mi się aż tyle pracować. Pink Floyd było niezwykle ważne w moim życiu i był to wspaniały czas, ale wszystko musi się skończyć, a w tym wieku znacznie łatwiej jest robić coś samodzielnie. Solowy album Gilmoura, "On An Island", ukaże się 6 marca.David Gilmour w Gdańsku
Kolejny muzyk Pink Floyd zawita do naszego kraju. David Gilmour przyjął zaproszenie prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza i wystąpi 26 sierpnia w Stoczni Gdańskiej.

Koncert artysty będzie częścią obchodów 26. rocznicy powstania Solidarności. Organizatorzy przewidują, że show obejrzy ponad 100 tysięcy fanów. W marcu ukazał się ostatni album Davida Gilmoura, "On An Island". Zbigniew Preisner przygotował orkiestrowe aranżacje na płytę. Tymczasem, 7 lipca w Poznaniu odbędzie się prapremiera opery skomponowanej przez Rogera Watersa. Spektakl zatytułowany "Ça Ira" będzie punktem kulminacyjnym obchodów 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca.Roger Waters zagra "The Dark Side of The Moon"
Roger Waters to kolejna gwiazda, która potwierdziła udział w tegorocznym festiwalu w Roskilde. Artysta szykuje dla uczestników imprezy nie lada gratkę. Były lider Pink Floyd wykona m.in. cały materiał z legendarnego albumu tej grupy - "The Dark Side of The Moon".

Poza utworami z wydanego w 1973 roku dzieła Waters zagra także inne kompozycje z repertuaru Pink Floyd. W repertuarze nie zabraknie również "kawałków" z solowych dzieł muzyka. Inni wykonawcy, którzy zapowiedzieli występy na duńskim festiwalu, to Amplifier, Animal Collective, Coldcut oraz Josh Rouse. Wcześniej na liście artystów czterodniowego maratonu koncertowego znalazły się kapele Placebo, Franz Ferdinad i Tool. Tegoroczny Roskilde Festival odbędzie się w dniach od 29 czerwca do 2 lipca. Bilety w cenie 184 euro dostępne są także za pośrednictwem serwisu www.roskilde-festival.pl.Roger Waters chce Pink Floyd
Panowie z Pink Floyd jak mieli problemy z porozumieniem, tak mają. Tym razem dotyczy to ewentualnej reaktywacji kapeli.

W ubiegłym tygodniu, były wokalista grupy, David Gilmour zapewniał, że szanse na wznowienie działalności są zerowe. Tymczasem, były basita i lider, Roger Waters, chętnie pograłby wspólnie z kolegami. - Z radością zrobiłbym coś więcej. To była niesamowita frajda - wyjaśnia muzyk, wspominając koncert Live 8. - Kiedy rozpoczęliśmy pierwszą próbę, poczułem się jakbym włożył stare, wygodne buty. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu krążyły plotki dotyczące trasy koncertowej reaktywowanego Pink Floyd, na którą formacja rzekomo zgodziła się za 130 milionów funtów.Joy Division i Pink Floyd w Music Hall Of Fame
Zespoły The Who, Pink Floyd, The Kinks oraz Joy Division i New Order zostaną wprowadzone do brytyjskiego Music Hall Of Fame.

John Peel, który przed rokiem zmarł na atak serca, otrzyma honorowe członkostwo w panteonie Muzycznego Salonu Sławy. Podobny zaszczyt przypadnie w udziale dwóm amerykańskim muzykom - Bobowi Dylanowi i Jimiemu Hendriksowi. Ceremonię zaplanowano 16 listopada w Alexander Palace w Londynie. Gospodarzem gali będzie Dermot O'Leary. Przypomnijmy, że w 2004 roku podczas inauguracyjnej uroczystości wyróżnienia przyznano m.in. Robbiemu Williamsowi, Madonnie, Michaelowi Jacksonowi oraz grupom Queen, U2 i The Rolling Stones.Odzszedł od nas Syd
Smutna wiadomość dla fanów Syda Baretta i Pink Floyd. 7 lipca w piątek 2006 roku ten świat opuścił jeden z założycieli Pink Floyd. Zmarł w wieku zaledwie 60 lat w samotności i zapomnieniu. "Shine On" Syde, żyjesz dalej w naszych sercach."God by".